м. Бережани. Костел святих Петра та Павла.(Різдва Богородиці). (1620р.)/(2015).

Тернопільська обл.

      На пагорбі, що височить на містом Бережани, в центральній частині, височить парафіяльний костел Петра та Павла, а до 1996 року, костел Різдва Пресвятої Богородиці.

Будівництво костелу розпочалося в 1600 році за фундації господаря на той час міста, Адама Єроніма Сєнявського, про що свідчить пам’ятна таблиця вмурована в стіну храму. Будівництво завершилося в 1620 році. 31 серпня 1626 року храм освячено титулом Різдва Діви Марії. Храм у ті часи входив у комплекс оборонних споруд міста. З північної та східної частини залишилися мури товщиною майже два метри з бійницями. З західного боку знаходилися дві оборонні вежі, одна з яких, з північно-західної сторони, була переобладнана у дзвіницю в 1741 році.

Квадратна в плані розділена на два яруси, покрита шатровим дахом. Костел споруджено в пізньому ренесансному стилі з елементами готики з тесаного каменю, має хрестоподібну форму. Складається з прямокутної форми нави, вівтаря. З двох сторін до нави прибудовані різновеликі каплиці XIX століття, розділені на два яруси. Портал головного входу у вигляді безфронтонного портика.

В середині храму знаходиться неоготичний дерев’яний вівтар, в пресбітеріумі знаходиться надгробок Ізабелли Потоцької із Сапегів. В криптах костелу збереглися поховання гетьмана Миколая Єроніма, Адама Миколая Синявського, графа Якуба Ксаверія Александра Потоцького (останього дідича міста). З поверненням комуністів, після Другої світової війни, костел закрили і облаштували в ньому склад, а потім спортивну школу. В 1996 році храм було повернуто римо-католицькій громаді міста і освячено під титулом святих Петра та Павла. Також вдалося відновити фрагмент фрески з гербовими картушами над вхідними дверима. Зараз костел діючий.

БЕРЕЖАНИ.