с. Великий Ходачків. Костел Діви Марії. (1879/1936/(2013).

Тернопільська обл. Козівський р-н.

     В центральній частині села Великий Ходачків, височить величний костел Діви Марії. Монументальна споруда складена з цегли.

Про подробиці історії спорудження костелу дещо можна прочитати в «Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich» (1880-1902р.р.), де на сторінці 604 (том 1) читаємо, що «…в 1880 році, в селі проживало: 1527 римо-католиків, 140 греко-католиків, 21 єврей. В 1879 році, в день срібного весілля Францішка Джозефа (Franciszka Józefa) (24 квітня) закладено наріжний камінь в будівництво римо-католицького храму

Освячено костел титулом Діви Марії в 1890 році. В 1900 році костел було розширено, а 1936 році святиню було перебудовано. Головний фасад костелу прикрашено трикутним заокругленим великим вхідним порталом з двома круглими колонами прикрашеними у верхній частині кам’яними акротеріями. Головний фасад також має трикутну заокруглену форму. Базиліка (нава) має бокові аркади.

До нави, в задній частині з обох сторін прибудовані круглі вежі-каплиці. Вівтарна частина храму закруглена, маю невелику прибудову-різницю з правої зовнішньої сторони. Споруда без даху, який без догляду вже давно впав в середину. В середині повиростали дерева. Бокові частини базиліки відділені від головної зали арками. Розпис стін не зберігся.

Під час «комунізму» в костелі знаходилася школа-майстерня трактористів, потім зерновий склад, а далі склад мінеральних добрив. Зараз в селі дуже мало католиків, тому храм без догляду продовжує руйнуватися. Навпроти костелу знаходиться плебанія (будинок священника) споруджений в кінці XIX століття.

ВЕЛИКИЙ ХОДАЧКІВ.

    Вели́кий Хода́чків — село Козівського району в Тернопільській області. До села приєднано хутори Колисандрівка, Колійова і Хатки. Розташоване на річці Рудка. Перша писемна згадка про поселення відноситься до 1504 року. Населення складало1394 особи в 2003 році. Село було польською колонією до Другої світової війни. 15 квітня 1944 року німецькі поліційні частини спалили село майже повністю, та розстріляли 365 поляків, які проживали на той час в селі. Могила замучених людей розташована перед костелом. В 1944-1946 роках в село, з території Польщі, було переселено більше 200 українських сімей.