с. Жабинці. Костел Різдва Пресвятої Діви Марії. (1860-62р.р.)/(2014).

Тернопільська обл. Гусятинський р-н.

      Жабинці, зовсім маленьке село, в стороні від головних доріг, розкинулося в долині річки Нічлава. Але в селі є на що подивитися. На невисокому пагорбі, над ставом, височить великий та красивий неоготичний костел Різдва Пресвятої Діви Марії.

Красиво оздоблений колонами у верхній частині головного фронтону, які ніби здіймають храм в небеса. Елегантна восьмигранна сингатурка завершує трикутний фронтон костелу. Над арочним головним входом знаходиться невеликий балкон-казальниця. По всьому периметру костелу у верхній частині фасаду розташовані заокруглені у верхній частині арочні ніші деякі з яких є вікнами. Споруджено костел в 1860-1862 роках, родиною Хородиських.

 В 1872 році костел було освячено титулом Різдва Пресвятої Діви Марії. В 1906 році храм став парафіяльним, його було розширено прибудовою дп нави двох бічних вівтарів. В 1907 році костел вдруге освячено львівським архіепіскопом Юзефом Білчевським. Останній ремонт храму стався у 1930 році, було замінено покрівлю, реставровано та додатково прикрашено внутрішній інтер’єр. Ще в 1999 році була і покрівля і сингатурка. Вхід до храму прикрашали скульптури святих Станіслава та Антонія.

В селі була велика католицька громада, тому костел діяв до 1945 року і був закритий комуністами, коли поляки були депортовані в Польщу. А костел став колгоспною коморою. В 2014 році цей напрочуд красивий та великий костел продовжує гинути. В середині ще збереглися дерев’яні частини внутрішнього інтер’єру, хори, частини бічних вівтарів, на стінах все ще є штукатурка, настінні зображення святих та Діви Марії

Під ногами лежать частини покрівлі, дерев’яні крокви та балки. Все жахливо.

За храмом знаходиться красивий пям'ятний знак з хрестом  фундаторам будівництва костелу: Леонарду Хородиському та його дружині Розі Хородиській з Очосальських, а також їхньому сину Казимиру Хородиському.

Під хрестом знаходиться вмурована кам'яна  плита на якій написано: Spoczeli lu..w panu

Leonard Róża z Oczosalski

        HORODYSKI

 

Kazimierz Horodyski urd. 1860 zml. 192(9?)

ЖАБИНЦІ.

     Жа́бинці — зовсім маленьке село в Гусятинському районі, Тернопільської області. Розташоване на річці Нічлава. Населення села в 2012 році становило 571 особи. Перша згадка про село відноситься до 1592 року. В 1680 році Жабинці, під час розподілу території між Польщею та Туречиною залишилися в складі Польщі. Поблизу Жабинців вияв¬лено археологічні пам'ятки трипільської, черняхівської та давньоруської культур. В полях неподалік Жабинців було відкрито поховання ІІ половини другого століття н. е. з кількома ритуальними єгипетськими фігурками. Вчені приписують ці поховання легіонерам Марка Аврелія, що стояли таборами в цих краях.