с. Кобиловолоки. Костел. (1882р.)/(2014).

Тернопільська обл. Теребовлянський р-н.

     В селі Кобиловолоки є давній костел. От знайти його не так і просто. Знаходиться він на краю села, та ще і заховався між деревами.

Поруч з костелом знаходиться старовинний парк, де знаходився маєток графів Лосів. Очевидно ця родина і спорудила в Кобиловолоках костел в 1882 році. Храм знаходиться не в центрі села, але поблизу графського маєтку, якого зараз немає і сліду. Не презентаційний за архітектурою, мурований з каменю, з облупленими стінами, та з дірками у покрівлі, стоїть похмурий і зажурений з 1945 року, від тоді, коли поляки були депортовані комуністами до Польщі. Костел має хрестоподібну форму, над навою височить вишукана сингатурка.

Над вхідними дверима головного порталу знаходиться високе арочне вікно, такі самі арочні вікна знаходяться і на бокових стінах костелу. В середину храму попасти не вдалося, двері зачинені на великий замок. Поруч костелу розкинувся великий сад, а в саду, біля дороги, залишки очевидно плебанії, розібраної зовсім недавно. Стара піч ще здіймається скелетом серед розкиданого каміння. Десь тут, навпроти костелу, через дорогу, в парку, знаходився маєток, розібраний комуною на будівельний матеріал для спорудження ферми. Ферма ще стоїть, а маєтку вже немає.

КОБИЛОВОЛОКИ.

     Кобиловоло́ки — село в Теребовлянському районі, Тернопільської області. Розташоване між двома річками Серетом і Нічлавою, в межах Буданівського лісу. З 1964 по 1990 роки називалося Жовтневе. Назва походить від того, що мешканці “волокли кобилами (кіньми) через бездоріжжя екіпажі та вантажні вози”. Населення села становило в 2003 році – 1677 осіб. Перша писемна згадка про село відновиться до 1394 року, але посення на цьому місці існувало і раніше. В селі діяло Братство тверезості яке нараховувало 1012 осіб.