с. Коцюбинці. Костел св. Петра та Павла. (1902р.)/(2014).

Тернопільська обл. Гусятинський р-н.

      В центрі села Коцюбинці, недалеко від дороги, що пролягла через центр села, височить мурований з цегли костел Апостолів Петра та Павла. Споруджено його в 1902 році, на місці старого костелу, що був на цьому місці з 1805 року.

Новий костел звели за кошти власників на той час села, родини Оскара Хородинського (Oskar Horodyski) гербу Корчак (Korczak) - камергера цісарського двору. Потрібно зазначити, що в ті часи в селі була велика громада поляків, чисельністю близько 700 людей і чисельність польської католицької громади зростала до початку Першої світової війни. Можливо через те, що в селі був великий і красивий православний храм, було вирішено спорудити костел: більший та красивішій за попередній.

Неогичної форми з високими арочними вікнами та з прикрашеним головним фасадом, такий він, костел в Коцюбинцях. По приходу в село комуни, в храмі облаштували клуб. Це святотарство прислужилося споруді, вона збереглася в досить непоганому стані. В 1992 році храм було повернуто римо-католицькій громаді, хоча на той час, вона вже була дуже нечисельна. Костел відновлюється, над головним фасадом встановили хрест, в середині проведений попередні ремонт.

КОЦЮБИНЦІ.

     Коцю́бинці -село в Гусятинському районі, Тернопільської області. Розташоване на річці Нічлава. Перша писемна згадка про поселення відноситься до 1562 року. Населення села складало 1821 осіб в 2003 році. В XVI столітті на місці села існувало місто Підвищенці. Кажуть, що десь тут збереглися залишки замку. В 1921 році в Коцюбинцях базувалася розвідувальна чота Подільської групи армії Української Народної Республіки. Під час німецької та комуністичної окупації в селі знаходився повітовий вишкіл ОУН. 24 мешканців села загинули в рядах УПА, в боротьбі з німецькими та комуністичними окупантами, 95 селян загинули в рядах совєтської армії під час Другої світової війни. Після війни 25 жителів села було арештовано комуністами, 15 сімей було виселено в Сибір