с. Прошова. Костел. (початок XXст.)/(2013).

Тернопільська обл. Тернопільський р-н.

     В північній частині села Прошова, на невисокому пагорбі здіймається мурований костел.

Відомостей про костел в селі Прошова віднайти поки-що не вдалося. Тому звертаємося до єдиного знайденого джерела, де можна опосередковано встановити щось про костел в Прошовій. В «Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich» (1880-1902р.р.) в XI томі, стр. 64, читаємо, що в 1880 році в Прошовій налічувалося лише 18 римо-католиків, які відносилися до римо-католицької парафії в Баворові. На той час в селі було помістя яке належало Владиславу Баворовському (Władysław hr. Baworowski) (1840-1917р.р.).

Отже, зважаючи на мало чисельну римо-католицьку громаду села, можна припустити, що костел споруджено при сприянні Вацлава Боваровського, на початку XX століття. Невеликий за розміром , викладений з тесаного каменю, в неготичному стилі. Трикутний головний портал храму завершується сигнатуркою. Вхід у костел прикрашають дві колони на які спирається портик з хрестом. Над колонами знаходяться дві напівкруглі ніші у яких, ймовірно, стояли фігури святих. Вікна храму видовжені, мають арочне завершення та знаходяться високо над землею. Дах костелу зберіг дерев’яні елементи, але залізні листи даху майже повністю кудись зникли.

ПРОШОВА.

     Прошова́ - село Тернопільського району, в Тернопільській області, неподалік від річки Гнізна. Розкинулося на відрогах гір Товтри. Перша писемна згадка про поселення відноситься до 1574 року. Назва походить від прізвища Прошовський (версія). Населення в 2007 році становило - 760 осіб.