м. Теребовля. Костел Петра та Павла. (1924-28р.р.)/(2015).

Тернопільська обл.

      В місті Теребовля, поруч з центральною дорогою, височить ця незвична для України споруда, костел святих Петра та Павла. Споруджений храм у 1924-1928 роках, архітектором Адольфом Жишке-Богушем.

 Костел розміром 38 на 24 метри, став першою спорудою спорудженою в стилі старовинної римської базиліки початку християнського періоду не тільки в Теребовлі, а і у всій тодішній Польщі. Архітектурним стилем костел в Теребовлі дуже схожий з Базилікою святого Петра за міськими стінами (Basilica di Paolo fuori le Mura) в Римі. Центральний фасад прикрашає красивий портик, що спирається на колони іонічного ордену. Високі вікна другого поверху над портиком розділені напівколонами та пілястрами коринфського ордену.

З двох боків від головного входу, за колонами, у напівкруглих нішах знаходяться скульптури святих Петра та Павла. Прикрасою головного фасаду є безперечно дві п'ятиярусні вежі, які раніше були висотою 39 метрів з двома колонадами-дзвіницями, та шатровим дахом, що завершувався хрестами. Перед входом у костел встановлено на високому постаменті скульптуру Діви Марії з Ісусом на руках. Територія храму оточена величною колонадою тосканського ордену, яка додає вишуканості та величі храмовому комплексу і оточує внутрішній прості храмового подвір’я з трьох сторін.

Нава величезного розміру, має бокові галереї, та завершується заокругленням в задній частині. Нава не має сингарурки дзвони знаходилися у вежах. У 1946 році в храмі розмістили зерносховище, а у 1956 році храм перетворили у Будинок культури, розібравши колонади-дзвіниці. В1991 році костел повернули римо-католицькій громаді міста. Варто зазначити, що в костелі зберігся орган.

ТЕРЕБОВЛЯ.