с. Яблунів. Костел Єлизавети.(sw.Elźbety Królowej).(1900)/(2013).

Тернопільська обл. Гусятинський р-н.

     В центрі села Яблунів височить над деревами шпиль костелу святої Єлизавети (sw.Elźbety Królowej). Споруджено костел в 1900-1901 роках, на місці старого костелу який був збудований в 1805 році.

Освячено новий храм 19.11.1901 року. Фундатором храму була власниця Ябнуніва Флорентина Чарторийська, з родини Дідушицьких ( Floretyna Dzieduszycka)(1851-XX ст.) в першому шлюбі Czartoryska). Флорентина в 1892 році вийшла заміж за Антоні Вольнєвіча (Antoni Wolniewicz), а вже в 1902 році вийшла заміж втретє за дідича Людвіка Ценського (Ludwik Cienski) (1851-XX ст..).

Тому записи про те, що костел це фундація Флорентини Цейської дещо не точні, так як в 1900 році вона носила прізвище Вольнєвіч  (Wolniewicz). Досить велика та велична споруда має високі готичні вікна розташовані високо над землею з кожної сторони храму. Головний фасад костелу прикрашений трикутним вхідним порталом. Високі та масивні центральні двері у верхній частині мають напівкруглу форму. Над головним порталом здіймається висока шатрова вежа прикрашена арочними вікнами. Вежа завершується хрестом. В інтер’єрі храму знаходяться головний великий вівтар, та два менші бокові.

До тильної частини прибудовано невелику різницю. В 1904 році, коштом Флорентини, було створено експозитуру парафії Копиченці. В 1923 році засновано самостійну парафію. Відновлено парафію в 1929 році, коли у Яблунів повернулися поляки. В 1945 році, з приходом комуністів, костел було закрито. Храм перетворили у зерносховище а потім у котельню. В 1992 році костел повернуто католицькій громаді. В 1992 році храм було відреставровано. Зараз храм діючий, обслуговують його Дієцезійні священники. Недалеко від костелу знаходиться плебанія, яка досить непогано збереглася до наших днів.

ЯБЛУНІВ.

    Яблуні́в — село Гусятинського району в Тернопільської області. Село здавна славилося яблуневими садами. Від великої кількості яблуневих саді і похлдить назва села. Перша писемна згадка про село відноситься до 1391 року, коли король Ягайло передав Яблунів і навколишні села в управління польському шляхтичу Пьотрові Добкови. В 1414 році ці добра були переданф Ягайлом в оренду Миколаю Цесельському за 250 гривень позики. В 1553 році, коли Яблунів був у власності Миколи Потоцького (коменданту замку у Кам’янці, містечко отримало Магдебурзьке право, та звільнення від податків на 15 років.Одним з останніх власників Яблуніва та навколишніх сіл в кінці XIX та початку XX століття були Чарторийські, які і звели в селі палац. Зараз це село міського типу.