с. Вищі Луб'янки. Хрест Тверезості. (1874р.)/(2013).

Тернопільська обл. Збаразький р-н.

    В селі Вищі Луб’янки, на церковному подвір’ї, на пофарбованому у білі та сині кольори постаменті встановлено хрест Тверезості. Хрест встановлено в 1874 році, про що є напис на хресті.

В 1844 році галицький митрополит Михайло Левицький видав спеціальний лист до всіх порохів краю, де закликав до боротьби проти пияцтва. І цим засобом боротьби стали Братства тверезості організовані при церквах. У 1848 році був ще один заклик митрополита до духовенства, щоб посилити антиалкогольну компанію. В результаті діяльності духовенства та церковних парафій в XIX та на початку ХХ століть в Галичині масово поширилися Братства тверезості при церквах. Було створено Братство тверезості і в селі Вищі Луб’янки, з цієї нагоди і встановлено хрест на церковному подвір’ї. Придивляємося до написів на хресті. Вони з часом стерлися і розібрати текст не так і просто. У верхній частині читаємо: «ЦАРЬ СЛАВЫ». В нижній частині: «На память  братства твєрезости …. …. … 1874.» ще нижче пятикутна зірка, а під нею: « Господи Божіє на діявола крєстъ твой далъ єси намъ».

Варто зазначити, що перші Братства-товариства тверезості зародились за межами України. Перше таке товариство було створено у США, у містечку Моро в 1808 році, опісля - у Бостоні в 1813 році, далі - у Шотландії в 1826 році, у Швеції в 1837 році.

ВИЩІ ЛУБ'ЯНКИ.

     Ви́щі Луб'я́нки - село в Збаразькому районі, Тернопільської області. Розташоване на берегах річки Слотівка (Самець) – притоки річки Гніздна. Населення села в 2003 році становило 1004 особи. Перша писемна згадка про поселення відновиться до 1463 року