с. Личківці. Пам'ятник капітану Войська Польського Міхалу Заборовському. (1812р)/(2010).

Тернопільська обл. Гусятинський р-н.

      Неподалік костелу Зачаття Діви Марії в Личківцях знаходиться пам'ятник-обеліск капітану війська польського Міхалу Заборовському, який загинув в поході Наполеона на Москву поблизу Можайська в 1812 році. (В той час польське військо виступило на боці Наполеона з метою відновлення незалежності Польщі).

    

     Відомості про обеліск вдалося віднайти в книзі "Przeszlość i zabytki Województwa Tarnopolskiego" (1926):

 "...Piękny jest zwłaszcza pomnik kamienny (tabl. LIII) w postaci ostrosłupa, ujętego u podstawy w kielich kwiatu, wyrastający z prostokątnego postumentu, stojącego na stopniach. Na ścianie postumentu płaskorzeźbione emblematy rycerskie (pancerz, hełm, dzida), na samym szczycie ostrosłupa jakby nasadzony hełm, a na nim krzyżyk. Napis ledwie czytelny głosi, iż pomnik postawiony został ku pamięci kapitana W. P., Michała Zaborowskiego, poległego pod Możajskiem 1812 r. w 28 r. życia. Jest to jeden z piękniejszych pomników naszego empiru."

"...Особливо красивим є кам'яний (tabl. ЛІІІ) пам'ятник в вигляді піраміди, що піднімається з квіткової вази, яка стоїть на прямокутному постаменті, що в свою чергу стоїть на сходах. На боковій площині постаменту висічені емблеми рицарські (панцир, шолом, спис). На вершині піраміди неначе насаджений шолом, а на нім хрестик. Напис, ледве виразний, проголошує, що пам'ятник поставленим був до пам'яті капітана В. П.,(Війська Польського) Міхала Заборовскієго, загиблого під Можайськом 1812 р., на 28 році життя. Є це один з прекрасніших пам'ятників нашої ехохи апміру."

ЛИЧКІВЦІ.

      Личківці - село Гусятинського району, Тернопільської області. Розташоване на річці Тайна, на сході району. Населення складало 1313 осіб в 2001 році. Є пам'ятка природи — 350-річна липа. Поблизу Личківців виявлено археологічні па­м'ятки трипільської культури та часів Київської Руси. Перша писемна згадка про село відноситься до 1562 року як місто, одним із влас­ників якого був Я. Калиновський. В 1848 році поблизу Личківець знайшли кам'яну ста­тую Збруцького ідола.