с. Нижчі Луб'янки. Пам'ятник козакам. (1649/1992)/(2013).

Тернопільська обл. Збаразький р-н.

     На виїзді з села Нижчі Луб’янки з сторони Тернополя, при повороті на Підволочиськ з дороги на Ланівці, насипана козацька могила з хрестом у вершині.

У підніжжі могили знаходиться пам’ятна дошка з написом: «Славним лицарям Запорізького козацтва, які полягли разом з Полковником Бураяєм на кривавому поточі за визволення Збаража 1649. Вдячні потомки. 1992.» У реєстрі 1649 року Кіндрат Бурляй вписаний до Медведівської сотні Чигиринського (гетьманського) полку на уряд сотника і був одним з довірених соратників Богдана Хмельницького. Кіндрату Бурляю було доручено очолити гадяцький, з центром у місті Гадячі (Полтавщина) адмінполк. У липні 1649 року К. Бурляй привів гадяцький полк під Збараж, де разом з козаками брав активну участь у визволення міста-фортеці від поляків. Бої тут точилися запеклі, й існує версія, що, штурмуючи місто, полковник К. Бурляй загинув.

Але досліджуючи дипломатичну діяльність Богдана Хмельницького, історик В. Сергійчук ("Іменем Війська Запорізького ") натрапив на свідчення того, що вже навесні 1653 р. К. Бурляй очолював посольство до московського царя, аби заручитися підтримкою царського уряду в боротьбі з поляками. В посольство до Москви виїхали: полковник Кіндрат Бурляй і Силуян Мужиловський. В 1655 році Бурляй очолює посольсьтво до Швеції. Подальша доля Полковника Кіндрата Бурляє, не відома, як і дата народження та смерті, та місце поховання. Московська імперія, та Річ Посполита старанно нищили всі відомості про визначних українців, які боролися за звільнення України від загарбників.

НИЖЧІ ЛУБ'ЯНКИ.

      Ни́жчі Луб'я́нки - село в Збаражському районі, Тернопільської області. Розташоване на річці Самець. Перша писемна згадка про поселення відновиться до 1463 року. Населення села в 2001 році складало:1451 особа.