с. Нове Село. Пам'ятний знак (2010р.). Памя'тний хрест. (1990р.).

Тернопільська обл. Підволочиський р-н.

     В центрі села Нове Село, в невеликому сквері, поруч з пам’ятником Івану Франку, споруджено пам’ятний знак борцю за волю України, вояку ОУН-УПА, мешканцю села Богданівка, Ярославу Палію. На цьому місці, в березні 1945 року, він був повішений окупантами-катами НКВД, за участь у збройній боротьбі проти окупантів. На страту Ярослава Палія комуністи зігнали мешканців села. На пам’ятній дошці написано: «На цьому місці в березні 1945 р. катами НКВД був повішений Палій Ярослав 1922 року народження, житель села Богданівка». Пам’ятний хрест споруджено на пожертви мешканців села Нове Село, та родичів повстанця. Роботи виконав Степан Дрофишин в 2010 році.

З іншої сторони дороги, поблизу сільського цвинтаря, в 1990 році, насипано символічну могилу на місці де кати НКВД звозили для опізнання та залякування людей, вбитих в боях воїнів ОУН-УПА. На символічній могилі встановлено хрест, а пам’ятна дошка в нижній частині сповіщає: «Вічна слава Борцям за волю України». Хрест встановлено в пам’ять про жертви більшовицьких репресій на Новосільщині 1939-1953 років. У тюрмі Нового Села, від рук окупантів, загинули зокрема: Михайло Іванюк, Василь Федорук, Ксенія Сікора. В тюрмі катували: Лису Віру («Скала»)-зв’язкову УПА, Філіпа Сікору – зв’язкового УПА, Ольгу Шалак («Липа») - зв’язкову УПА.

НОВЕ СЕЛО.

     Нове́ Село́ -село в Підволочиському районі, Тернопільської області. Перша писемна згадка про село відноситься до 1463 року. Повстало на місці села Вегерів Окіп, яке в 1452 році спалили татари. Yалежало до маєтностей Збаразьких. В 1885 році центр гніми, що належало до Збаразького повіту. Населення села в 2001 році становило 650 осіб. Поблизу села виявлено археологічні пам'ят¬ки черняхівської і давньоруської культур.