м. Копиченці. Церква Воздвиження Чесного Хреста. (1630р.)/(2013).

Тернопільська обл. Гусятинський р-н.

      В містечку Копиченці, в районі який називають Кутці (а колись Гетьмащина), знаходиться дерев’яна церква Воздвиження Чесного і Животворящого Чесного Хреста.

Храм було споруджено в 1630 році, меценатом був Мартин Лудецьким, який на той час володів північною частиною Копичинців, званої «Гетьманщиною», а нині — «Кутцем». Напевно храм перебудовувався та поновлювався, але класична архітектура дерев’яного подільського храму залишилася. Але чи це той самий храм, що є зараз, відповісти точно не можливо. Так само не можна стверджувати, що дзвіниця , яка стоїть поруч з церквою, з 1630 року. Настоятель храму: доктор богословських , отець Руслан Корнят.

Церква поставлена на кам’яному фундаменті, класично тризрубна, складається з бабинця, нави, та вівтаря. Храм одноверхий, по всьому периметру оперізаний широким піддашшям. Ще недавно церква була оббита бляхою, але зараз відновлені дерев'яні частини церкви, дах перекритий гонтом, бляху зняли з стін храму та відновили дерев’яні стіни споруди. Таку велику і професійну реконструкцію ззовні вдалося провести коштом вірян. Добровільні пожертви зробили і місцеві підприємці. Парафія налічує трохи більше ста дворів і належить до Української греко-католицької церкви. Відновлювальні роботи в середині церкви були проведені в 1991 – 1992 роках.

В 1992 році було встановлено нову нижню частину іконостасу, яку було вкрадено в 60 роки XX століття. В 1961 році комуністи закрили церкву, а через деякий час пограбували. Зараз храм відреставрований і є діючим. Верхня частина іконостасу частково є автентична і зроблена в стилі козацького бароко.

КОПИЧЕНЦІ.

     Копи́чинці — місто в Гусятинському районі, Тернопільської області. Залізнична станція. Місто розташоване на річці Нічлавка. Перша згадка про місто відноситься до 1443 року. З другої половини XIV століття відоме як Копачин (Копичин). Місто Копиченці отримало магдебурзьке право в 1564 році. Населення міста в 2003 році складало 7 тисяч осіб. Назву Копиченці отримало в 1615 році, коли воно перейшло у власність Копичинецьких.