с. Крогулець. Церква Параскеви Пятниці. (XVIIст.)/(2013).

Тернопільська обл. Гусятинський р-н.

      В центрі села Крогулець, біля дороги, що пролягла селом, знаходиться дерев’яна церква святої Параскевії Пятниці. Споруджено церкву на початку XVII століття.

На подвір’ї церкви знаходиться дерев’яна дзвіниця споруджена в XVIII столітті. Храм тридільний складається з рівновеликих: бабинця, нави та вівтаря. Над навою, трохи більшою та вищою за дві інші частини храму, височить великий купол, що завершується маленьким куполом з хрестом. Головний вхід у храм знаходиться з бокової сторони бабинця. Архітектура храму- класична подільська школа.

Храм по всьому периметру оперізує високе піддашшя. До вівтаря, з тильної сторони, прибудовано невелику різницю. Нава має чотири арочні вікна по два з кожного боку, які знаходяться над піддашшям. Ззовні церква відреставрована але архітектура форма храму автентична. В часи «комунізму» в храмі знаходився музей атеїзму. Церква належить православній громаді села. Саме в цьому храмі служив батько Богдана, Миколи та Левка Лепких - отець Сильвестр, відомий український письменник за псевдо: Марко Мурава.

В 1938 році було закладено новий греко-католицький храм святого Володимира Великого. В 1939 році було зведено половину храму. З приходом «будівників комунізму» стіни церкви було розібрано, залишився лише фундамент. На місці церкви комуністи поставили якийсь пам’ятник. Після закінчення «будівництва комунізму», пам’ятник було демонтовано. Зараз він стоїть десь біля току. А на старому фундаменті було відновлено храм святого Володимира Великого. В 2013 році провадилися оздоблювальні роботи.

КРОГУЛЕЦЬ.

     Кро́гулець (раніше Крегулець) — село Гусятинського району в Тернопільській області. Розташоване на річці Нічлава. Перша писемна згадка відноситься до 1574 року, коли воно було власністю братів Копичинських. Населення села в 2001 році складало: 869 осіб.