смт. Підкамінь. Дерев'яна Святоспасівська наскельна церква. (XII-XIII ст.)/(2014).

Львівська обл. Бродівський р-н.

     Неподалік монастиря «Походження Дерева Хреста Господнього», на горі, височить Камінь, скельний велетень, висотою 16 метрів, на якому збереглися сліди пазів та врізів від оборонної дерев’яної церкви, яка знаходилась раніше на цьому камені.

Репродукція Михайла Рожка
Репродукція Михайла Рожка

Святоспасівська церква була споруджена в XII—XIII столітті і входила до південної оборонної лінії Галицько-Волинського князівства. І хоч зараз від храму не залишилося і сліду, Михайло Рожко, виконав гіпотетичну реконструкцію храму, яку можна побачити на його малюнку. Поблизу каменя знаходяться древні поховання монахів. На деяких з хрестів ще збереглися витесані написи. У підніжжі каменю було знайдено фрагменти посуду Висоцької культури (ХІ-VII ст. до н. е.), та періоду Галицько-Волинського князівства (ХІ-ХІІІ ст.). Можливо в ХІ-VII ст., з західного боку на Камені, була зроблена ніша у формі серця (для культових служінь). Ймовірне припущення, що із слов'янських часів походить й стародавня назва гори, де зараз височіє монастир «Рожаниця».

Дослідниками встановлено, що язичницькі божества Роду (Рожаниці) у наших далеких предків ототожнювалися з процесом родючості і народження. В глибині Рожаницької гори, на схід від Каменя, знаходяться дві печери із слідами людської діяльності. Дослідженнями Бродівського краєзнавчого музею у 2001 році встановлено, що вони мали природне походження і в давнину могли використовуватися як печерні церкви або каплиці.

Однак, на початку XVIII ст. звідти почали видобувати камінь для спорудження монастирських оборонних укріплень, вирізаючи його за допомогою пил і відлупуючи залізними і дерев'яними клинами. Така вона була, ще одна дерев’яна церква України. Ї хоч її вже давно немає, та українці пам’ятають про це сакральне місце.

ПІДКАМІНЬ.

     Підка́мінь — селище міського типу в Бродівскому районі Львівської області. Розташоване на узгір'ї посеред височин Волино-Подільського височини. Територія Підкамінського ключа знаходиться в межах Вороняцького і Кременецького кряжів, які, пролягаючи із заходу на схід не високим гірським хребтом з висотами, що перевищують 400 м над рівнем моря. На південь від села знаходиться гірське пасмо Подільських Товтр, (Медобори). Саме ж селище розташоване безпосередньо на стику цих височин. Перша писемна згадка про Підкамінь відноситься до 1441 року, магдебурзьке право місто отримало в 1569 році. Згідно з записами в «Актах ґродських і земських» за 1758 рік, місто носило назву Підкамінь Цетнерівський (від прізвища дідичів — Цетнер). Населення містечка в 2011 році становило 2128 осіб.