с. Черче. Дерев'яна церква Василя Великого. (1897р.)/(2011).

Івано-Франківська обл. Рогатинський р-н.

     В центральній частині села Черче, поблизу сільради, на пагорбі височить дерев’яний храм Василя Великого. Споруджено храм в 1897 році.

В селі є ще один дерев’яний храм Василя Великого який знаходиться при в’їзді в село зі сторони Рогатина, з правої сторони дороги дещо далі в селі. Споруджено цей храм в 1733 році. Про нього багато написано, тому мова піде про церкву споруджену в 1879 року.

 Класична, хрестоподібна в плані, однокупольна, здіймається на кам’яному фундаменті, споруджена з смерекового дерева. Складається з бабинця, нави та вівтаря. Нава має бокові прибудови. До бабинця прибудований невеликий притвір (нартекс).

До вівтаря з обох сторін прибудовані різниці. Кожна частина храму завершується маленькими куполами. Церква дуже схожа на церкву споруджену в селі Урич у Сколіському районі, Львівської області. Автором проекту церкви в Уричі є відомий архітектор Василь Нагірний, звідки можна припустити, що архітектором храму в Черче, також є Василь Нагірний. По всьому периметру храм оперізаний піддашшям. Піддашшя широке і спирається на виступи зрубів які фігурно заокруглені.

Іконостас з позолоченого дерева встановлено в 1912 році. Зовнішні стіни храму в 1982 році були помальовані на свіжо. Справа від головного входу на таблиці написано: « Сей храм збудований 1897 р.». На іншій таблиці написано: «"Схилимо молитовно голови перед пам"яттю черчанських священиків: о. Івана Созанського (1866-1916) - організатора сільської Просвіти і будівничого храму Василя Великого; о. Юрія Будного (1909-1947) - загинув мученицькою смертю на каторзі; о. Івана Дідуха (1908-1961) - двічі відбував покарання у Сибіру, помер на рідній землі".

Справа від входу на подвір’я храму знаходиться дерев’яна дзвіниця. Споруда має три яруси і завершується куполом. Третій ярус прикрашений арочними вікнами.  Зведено дзвіницю в 1930 році. Поряд з дерев’яною церквою, в 2011 році, завершується будівництво нового мурованого храму.  І тепер дуже важливо не занапастити дерев'яний храм.

ЧЕРЧЕ.

Че́рче - село в Рогатинському районі, Івано-Франківської області. Перша згадка про село датується 1443 роком. На базі сірководневих джерел з сульфідними водами у селі з 1925 року функціонує курорт. Назва села походить від землі, на яких оселилися перші монахи — ченці, а потім побудували свій перший монастир. Спочатку село звалося Чернецьке.