м. Бережани. Церква Святої Трійці.(1637р.)/(2015).

Тернопільська обл.

      В місті Бережани, на площі Ринок, навпроти ратуші, височить храм Святої Трійці. Троїцький храм, пам’ятка архітектури національного значення, найкрасивіша культова споруда міста. Зведена в 1626-1637 роках, на пожертви міської православної громади. Та в 1748 році храм завалився. Розпорядженням Августа Чарторийського, власника на той час міста, розпочалося будівництво нового храму з цегли. Та в 1810 році в місті сталася велика пожежа, від якої постраждала і церква.

Після пожежі храм було швидко відновлено. Сучасного виду храм набув після реставрації, яка відбулася у 1983-1903 роках. В ці роки було зведено притвір з двома вежами іонічного ордену і купол над навою. Дві бокові нави було розділено на два яруси та обладнано бюлюстрадами. В декорі головного порталу використані стилізовані форми рококо. Вся споруда прикрашена декором рослинного орнаменту. В час подій «весни народів» з 1848 року – церква Святої Трійці була центром українського національного відродження Бережанщини. У ній знаходилася хоругва-прапор національної гвардії, формування якої на той час було в Бережанах.

У церкві Святої Трійці сьогодні зберігається Римсько-Бережанська чудотворна ікона Пресвятої Богородиці, яку привіз на початку XVIІ століття до Бережан Олександр Синявський, як дарунок місту від Папи Римського Павла V. Ікона є однією з найстарших пам’яток візантійського іконопису Галичини. Спершу вона зберігалася у каплиці замку Синявських. А 26 листопада 1831 року її урочисто перенесли до церкви Святої Трійці, де вона знаходиться до сьогодні. Окрім чудотворної ікони, у церкві Святої Трійці зберігається ще одна реліквія - мощі Івана Хрестителя, які подарував храмові в 1715 році князь Август Чарторийський.

БЕРЕЖАНИ.