м. Броди. Кляштор-костел-церква Воздвиження Ческого Животворящого Хреста. (1596р.)/(2015).

Львівська обл.

      В центральній частині міста Броди, на схід від Ринкової площі, знаходиться ще один старовинний храм. Зараз це церква Воздвиження Чесного Хреста.

Та в далекі часи XVI століття історія храму починалася інакше. В березні 1646 року Великий гетьман коронний, на той час дідич Бродів Станіслав Конєцпольський, в заповіті вказав своєму сину Александру всіляко сприяти будівництву у місті кляштора для монахів домініканів яких Станіслав запросив у місто. Так в Бродах з’явився мурований з каменю кляштор-храм Червоний (Klasztor Czerwony) в кінці XVI століття.

У різних джерелах вказуються різні роки побудови,1596, або 1594. Найвірогідніше завершення будівництва відбулося в 1596 році. Великий, величний храм споруджений у стилі ренесансу слугував монахам та громаді міста до приходу Австро-Угорської імперії. Австро-угорці закривали всі монастирі на окупованій території, відтак десь в кінці XVIII століття, монахи домінікани покинули місто, а кляштор був переданий католицькій громаді міста.

Як костел храм діяв до приходу в 1945 році московитів, які закрили костел в 1946 році, та облаштували в приміщенні храму спортивну школу. Відтак, зважаючи на те, що приміщення не було просто покинуте, храм зберігся. В 1993 році приміщення кляштору-костелу передали греко-католицькій громаді міста Броди. У цьому ж році храм було освячено у церкву Воздвиження Чесного Животворящого Хреста. На прикінці 90 років XX ст. храм реставровано, добудовано три куполи один з яких з’явився на місці сингатурки.