с. Білокриниця. Церква Івана Богослова (1890р.)/(2013).

Тернопільська обл. Кременецький р-н.

      В центрі села Білокриниця, серед дерев, заховалася мурована церква Івана Богослова. Споруджено церкву в 1890 році.

Меценатом будівництва був граф Александр Воронін (таємний радник Київського генерал-губернатора), який в той час був власником села Білокриниця, навколишніх земель, та палацу розташованого поблизу. Церква тридільна. До невеликого за розміром бабинця прибудовано притвір, що закінчується шатровою вежою з маленьким куполом з хрестом. Нава має квадратну форму і є найбільшою частиною храму.

Закінчується нава шатровим дахом над яким височить невеликий купол з хрестом. Вівтар завершується ще одним меншим куполом. Церква споруджена в московському патріархальному стилі, для якого є характерною висока шатрова дерев’яна дзвіниця надбудована над притвором. Притвір має ще одну невелику прибудову. В дворі церкви поховано графа А. Вороніна (1890 рік), про що свідчить таблиця вмурована в стіну церкви. Вхід на подвір’я церкви через ворота які складаються з досить симпатичних трьох арок.

БІЛОКРИНИЦЯ.

     Білокрини́ця -село Кременецького району, в Тернопільській області. Розташоване на півночі району, за 5 км. від Кременця. Перша писемна згадка про Білокриницю є у грамоті князя Свидригайла від 9 травня 1438 року. Населення в 2003 році складало: 2225 осіб. Розташоване на березі річки Дядьківська Криниця - притоки річки Іква. Поблизу Білокриниці виявлено археологічні пам'ятки пізнього палеоліту, мезоліту, лендельської, черняхівської, давньоруської, комарівсько-тшинецької культур.