с. Верхні Луб'янки. Церква Храму Пресвятої Богородиці. (1880р.)/(2013).

Тернопільська обл. Збаразький р-н.

    В центрі села Вищі Луб’янки, поруч сільського роздоріжжя, на невисокому пагорбі, стоїть мурована церква Храму Пресвятої Богородиці.

Споруджено церкву в 1880 році. Храм середніх розмірів, але виглядає велично. Церква за архітектурою класична тридільна  і складається з бабинця, нави та вівтаря. Кожна частина храму завершується великими куполами, що в свою чергу закінчуються малими куполами з хрестами. Вікна високі арочні та знаходяться високо над землею.

Нава та вівтар оздоблені псевдо колонами на які спирається фігурний карниз даху. До вівтаря зроблено прибудову, яка трохи денонсує з загальною архітектурою храму. Подвір’я храму огороджене плотом та має два входи, один з яких проходить через масивну дзвіницю. Дзвіниця обладнана трьома нішами під дзвони.

На передньому фасаді дзвіниці в нішах з обох сторін знаходяться статуї святих (напевно Кирила та Мифодія). Храмове подвір’я викладене плиткою, прибране та доглянуте. На головним входом в храм знаходиться таблиця з написом, але прочитати напис не вдалося, заважає навіс. Храм належить греко-католицькій громаді села.

ВИЩІ ЛУБ'ЯНКИ.

    Ви́щі Луб'я́нки - село в Збаразькому районі, Тернопільської області. Розташоване на берегах річки Слотівка (Самець) – притоки річки Гніздна. Населення села в 2003 році становило 1004 особи. Перша писемна згадка про поселення відновиться до 1463 року.