с. Згіздичне. Церква Преображення Господнього. (1832р.)/(2013).

Тернопільська обл. Збаразький р-н.

     В центрі села Гніздичне, на високому пагорбі серед дерев, стоїть, чи краще- височить мурована церква Преображення Господнього. Зведено храм в 1832 році.

Храм тридільний однокупольний за архітектурою дещо нагадує московський патріархальний стиль дерев’яний храмів які зводилися в часи окупації України в XIX столітті московитами, характерною ознакою якого є шатрова дзвіниця зведена над бабинцем. В Україні дзвіниці зводилися окремою спорудою поблизу храму. Головний вхід в храм розташований у наві, через рельєфні особливості пагорба. Нава завершується невеликим восьмигранним куполом з хрестом у вершині.

Бабинець має бокові прибудови, трикутний портал входу, над яким височить дзвіниця що закінчується куполом з хрестом.

Храм доглянутий та охайний, можна здогадатися, що відновлювався нещодавно. В селі зареєстрована РЕЛІГІЙНА ГРОМАДА "ПАРАФІЯ ПРЕОБРАЖЕННЯ ГОСПОДНЬОГО" СЕЛА ГНІЗДИЧНЕ ЗБАРАЗЬКОГО РАЙОНУ, ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ.

ГНІЗДИЧНЕ.

     Гнізди́чне —село в Збаразькому районі, Тернопільської області, на березі невеликої річки Мухавка. Перша писемна згадка про поселення відноситься до 1463 року, з приводу поділу майна між князями Збаразькими. З 1583 року належало Констянтину Острозькому. Назва села очевидно походить від місця заснування поселення у лісистій місцевості, де “гніздилися птахи”.