Костел святого Йосипа. (1752-66 р.р.)/(2014)(2015)(2017).

Львівська обл. Бродівський р-н.

     Про костел святого Йозефа (Йосипа) та Здвиження Святого Хреста в Підгірцях написано багато. Але оминути таку вишукану споруду неможливо.

Тому більше уваги зовнішньому та внутрішньому інтер'єру храму та пам'ятним мармуровим таблицям, що знаходяться в середині храму, вмуровані по обидва боки від головного входу. Храм був споруджений в 1752-1766 роках, на замовлення, та за задумом Вацлава Жевуського (Wacław Pzewuskі)(1706-1779), який хотів мати у Підгірцях копію відомої Базиліки ді Супергі (Basilica di Supergi), яка знаходиться в Турині (Італія).

Цей задум втілив відомий архітектор Кароль Романус. Костел спочатку був костелом замковим, а з 1861 року став парафіяльним. Споруда однокупольна. Портик пітримують 14 коринфських колон. Атик прикрашають вісім барокових фігур святих, покровителів родини Жевуських. Зараз їх сім, одна була збита артилерійським набоєм під час Другої світової війни.

В 1926 році костел прикрашали фрески Юкаша Смеглєвіча (Јukasz Smuglewicz), які розташувалися в куполі. Це були 8 фресок патріархів Старого Заповіту. Дерев’яні внутрішні оздоблення костелу (хори та амфон-казальниця з орнаментом), були виконані теслярем Твардовським (Twardowskі) в 1765 році. Вони добре збереглися до нашого часу. В головному вівтарі знаходився образ святого Йосипа (św. Józefa) і Воздвиження Святого Хреста, роботи Симона Чеховича (Szymon Czechowicz).

На стіні, справа від головного входу, плита в пам'ять Розалії Олександри з Любомирських Жевуській (Rozalia Alexandra z X żal Lubomirskich Pzewuska) від Леона та Таіди з Малаховських Жувуських. (Rozalia Alexandra z żal Lubomiskich Pzewuska. um: 11 Stycz: 1865 w Warszawie. Poch: na Powonzkach.)

Поруч ще одна пам'ятна плита-епітафія Олександру Любомирському, каштеляну Київському, що помер в 1804 році в Ополю, та Розалії з Ходкевичів Любомирській, яка була страчена гільйотиною в 1794 році в Парижі, разом з королевою Франції Марією Антуанеттою. Донька її Розалія Олександра була заточена в Бастилію.

З лівої сторони від входу знаходиться ще одна мармурова таблиця від Леона Жевуського (правнука), встановлена в 1859 році, та присвячена Анні з Любомирських Жевуській, яка померла 22 травня в 1763 році в Львові, від онуків та правнуків Хероніма, Міхала, Ремігона.

      А от мармурової таблиці встановленої в 1763 році на честь будівництва та фундаторів храму вже немає. Можливо плита знаходиться на реставрації.

Поблизу костелу, обабіч алеї, що веде до замку, височать дві високі, витончені коринфські колони з фігурами Матері Божої та святого Йосипа споруджені в 1754 році. В 1945 році комуністи костел закрили, а приміщення використовували як комору. В 1976-1979 роках споруду частково відреставрували. Реставраційні роботи кволо провадяться і зараз.

Фото костелу.