с. Шельпаки. Церква святого Юрія. (1783р.)/(2013).

Тернопільська обл. Підволочиський р-н.

       На пагорбі біля дороги, що пролягає селом Шельпаки височить мурована церква святого Юрія. Споруджено храм в 1783 році.

Церква тридільна, рівнодільна, та складається з бабинця, нави та вівтаря. Нава має невеликі бокові прибудови. Над кожною частиною храму височать куполи покриті позолотою з хрестами у вершині. Купол нави більший за розмірами за куполи над бабинцем та вівтарем. На подвір’ї храму, за церквою, височить масивна дзвіниця у три яруси. Третій ярус, де знаходяться дзвони, дерев’яний, два інші муровані.

Товщина мурованих стін дзвіниці складає 0,5 метра. Храм недавно реставровано, куполи покриті позолотою, стіни оштукатурені, відновлено покрівлю. Вікна розташовані високо над землею. Огорожа подвір’я храму вражає монументальною масивністю. Вона викладена з великих брил тесаного каменю. Верхня частина огорожі складається з кам’яних брил округлої форми. З боків від головного входу розміщені пам’ятні дошки.

На першій написано:

«Церква святого Юрія. Побудована громадою села Шельпаки 1785 р. Памятка встановлено до 2000-ліття Різдва Христового

На другій таке:

« У цьому селі з 1815р. по 1888р. проживав Степан Теодорович Качала. 1815-1888р.р.- порох села.Український письменник і публіцист. Посол До Галицького сейму у 1861 році. Один з фундаторів НТШ, засновник «Просвіти». Автор «Короткої історії Руси».

Поблизу храму знаходиться монумент на постаменті. На чотирьох гранях кам’яного прямокутного постаменту вирізані молитви.

ШЕЛЬПАКИ.

      Шельпа́ки - село в Підволочиському районі, Тернопільської області, розташоване на берегах невеликої річки Самець (Млинівський потік). Перша писемна згадка про поселення відноситься до 1463 року, де воно згадане під назвою Шельпаківці. За легендою назва села пішла від призвіща козака Шельпака. Село два рази страждало від сильних пожеж в 1910 та 1936 роках. В селі є пам'ятник Т.Г.Шевченку споруджений в 1963 році. Населення села складало 453 особи в 2007 році.