с. Баворів.

Костел-церква Різдва Іонна Хрестителя.(XVI ст./1747р.)/(2013).

Тернопільська обл. Тернопільський р-н.

    В селі Баворів, на замковому пагорбі, знаходиться церква Різдва Іонна Хрестителя. Власне, зводився храм в XVI столітті родиною Баворовських як замкова каплиця.

В 1747 році замкову каплицю було переобладнано у церкву Різдва Йоана Хрестителя. Можливо в архітектуру храму і були внесені якісь зміни, але вони незначні. Тому споруда зберегла класичні форми неоготичного костелу. Нава більшого розміру за вівтар. Над навою височить класична сингатурка.  У верхній частині фронтону, на карнизах, встановлені дві кам’яні вази (акротерії).

Завершується фронтон хрестом. До вівтаря, з правої сторони, прибудована різниця, яка дещо не вписується в загальний вигляд храму. Вікна у наві та вівтарі знаходяться високо над землею. В храм є ще один вхід у боковій стіні нави. Стіни храму досить масивні, мають товщину у пів метра. Вівтар менший за розмірами має п’ятикутну форму, пологий дах і завершується хрестом. Храм охайний та доглянутий, подвір’я вимощене плиткою. Вхід на храмове подвір’я проходить через муровану дзвіницю в арочних отворах якої розміщені дзвони.

В арочних нішах дзвіниці, по обидві сторони від входу, знаходяться статуї святих апостолів Петра та Павла. Подвір’я храму, яка раніше було замчищем, обгороджене залізним парканом. На подвір’ї храму ростуть старі дерева, які колись були частиною замкового парку. З високого пагорба  відривається чудовий вид на долину річки Гнізна, та село Застав'є на правому березі річки.

БАВОРІВ.

     Ба́ворів – село (колись місто) Тернопільського району, в Тернопільській області. Розташоване на річці Гнізна. Населення в 2003 році становило 688 осіб. Перша писемна згадка відноситься до 1439 року. В 1540 році поселення згадується як місто. Містечко славилося своїм ярмарком, що з 1543 року проходив 21 листопада. В 1589 році біля Баворова були розбиті кримські татари. Неподалік села виявлено археологічні пам'ятки черняхівської культури та культури кулястих амфор.