с. Біла. Церква святого Миколая. (1652/1910р.)/(2015).

Тернопільська обл., Тернопільський р-н.

     В центрі села Біла, поблизу музею-садиби Ольги Кобилянської, на найвищому пагорбі, височить серед дерев мурована церква святого Миколая.

Споруджена на місці де раніше стояла дерев’яна церква, яка згадується вперше у 1652 році. Під час пожежі, ймовірно у 1815 році, церква згоріла. Відтак православна громада почала збір коштів на будівництво нового кам’яного храму. Будівництво було завершене в 1910 році. Храм класично тридільний, одноверхий. Купол здіймається над навою. До вівтаря з двох сторін прибудовано дві невеликих різниці. Вікна арочні, знаходяться високо над землею. Дзвіниця споруджена заново і знаходиться з правої сторони від головного фасаду храму.

Стара дзвіниця знаходилася навпроти головного фасаду, через неї був вхід на подвір’я храму. Там же за храмом є декілька козацьких хрестів. По обидві сторони від головного входу в храм, на високих квадратних колонах розташовані дві статуї, Справа, ймовірно монаха з малям на руках, зліва, молодої пані, ймовірно Діви Марії. У нижній частині постаментів збереглися висічені надписи, які повністю не збереглися, але з того, що можна прочитати зрозуміло, що це поховання якихось поважних людей.

На тому, що з правої сторони, читаємо, що то дім вічного спочинку…. встановлений в 1849 році (dom wiecznego spoczenky… nayleps…20… 1849 roky). На пам’ятнику з лівої сторони написано, що тут лежить Агнєшка з Бачанських ( Tu lezy Agnieszka z Baczanskich…). В 1989 році храм було вреставровано, ймовірно прибудови до вівтаря з’явилися під час реставрації.

БІЛА.

     Біла - село у Тернопільському районі, Тернопільської області. Розташоване на лівому березі річки Серет. Поблизу Білої виявлено археологічні пам'ятки лужицької, поморської, висоцької та черняхівської культур. Перша писемна згадка про село датована у актових документах від 1564 року. У 1675 році і в 1694 році село зазнало руйнувань під час турецько-татарських набігів. У селі діє меморіальний музей Соломії Крушельницької, заснований 1963 року в будинку, де минуло її дитинство. На відкритті музею-садиби були композитори М. Колесса, А. Кос-Анатольський, М. Скорик, письменниця Ірина Вільде. У 2001 році в селі проживало 2927 осіб.