с. Чернелів Руський. Церква Покрови Пресвятої Богородиці. (1911р.)/(2017).

Тернопільська обл. Тернопільський р-н.

      Церква Покрови Пресвятої Богородиці в селі Чернелів Руський знаходиться в центрі, на пагорбі.

Греко-католицька парафія в Чернелеві Руському утворена в 1769 році за участі Іоанни з Сіраковських Ястребською (Joannę z Sierakowskich Jastrzębską), власниці земель та помістя в Чернеливі Мазовецькому. Спочатку церква була дерев׳яною. У травні 1911 року, за кошти парафіян села, на місці старої церкви, розпочалося зведення нової кам'яної церкви. Архітектором храму був Андрій Лушпинський. Будівництво провадив Дмитро Фелендиш. 14 жовтня 1912 року храм було освячено на день святої Покрови.

Одноверха, хрестоподібна, мурована з тесаного каменю, є окрасою села та однією з найкрасивіших мурованих церков Галичини. Архітектура дещо відмінна від класичних православних українських храмів, але має всі складові частини православної церкви: бабинець, наву, вівтар. З правої сторони від головного порталу храму зведена дзвіниця яка органічно вписується в споруду. Дзвони раніше розташовувалися у другому ярусі прибудови, до яких ведуть сходи.

Головний великий купол здіймається над навою, по чотирьох боках від нього розташовані куполи меншого розміру. Головний портал завершується хрестом. Над головним входов знаходиться круглий вітраж. Вікна арочні та знаходяться високо над землею. До вівтаря, з двох сторін, прибудовані не великі різниці. У 2009 році над воротами, при вході на церковне подвір׳я, зведено велику дзвіницю, на три дзвони, яка була освячена в день святої Покрови 14 жовтня 2009 року на храмовий празник. В 1962 році храм комуністи закривають. В 1988 році, під тиском громади, комуністи дозволили відновити служби в церкви. Це була перша церква в Тернопільській області діяльність якої вдалося відновити за часів московського комунізму.

ЧЕРНЕЛІВ РУСЬКИЙ.

    Черне́лів-Ру́ський — село Тернопільського району, в Тернопільській області. Розташоване на річці Гнізна та Гнила. Центр сільради, якій підпорядковане село Соборне. До Чернелева-Руського приєднано хутір Човганщина та хутір Замчиско.  Населення — 770 осіб (2007). Перша згадка про поселення  датується 1410 роком XVI ст. у селі розташовувався монастир, в якому була Чудотворна ікона Матері Божої.